Bir Ateştopu Raporla: Bu kolay ve eğlencelidir!

Parlak ve hızlı bir şey mi gördünüz? Büyük bir kayan yıldız gibi miydi? Hemen raporlayın; bu belki bir ateş topu olabilir.

Gayet kolay olan etkileşimli bir formu doldurmanız için sorular soracağız.Lütfen, mümkün olduğu kadar kesin ve belirleyici olun. Raporunuz önemlidir, meteorlar hakkındaki bilgi veritabanına genel katkısı yanında muhtemelen meydana gelen önemli bir bilimsel olaya da katkısı olacaktır.Gözlem deneyiminiz ile ilgili ayrıntıları formun en sonunda bize verme fırsatına sahip olacaksınız.

  • Lütfen, 30 saniyeden fazla süren olayları raporlamayınız:Ateştoplarının büyük bir çoğunluğu sadece bir kaç saniye görülebilir.
  • Lütfen, tekrarlayan olayları raporlamayınız: Bir ateştopunu görmek çok nadirdir ve genellikle hayat boyu sadece bir kez karşılaşılır.
  • Lütfen yanıp sönen nesneleri veya gökyüzünde 2 veya 3 adet kayan ışık gibi olayları raporlamayınız: Bir ateştopu büyük bir kayan yıldız gibidir.
  • Please, don’t report comet-like rocket launches that appear for several minutes
Please, report only fireballs (bright shooting stars).
Reports of aircrafts / rocket launches / satellites / sky lanterns will not be accepted due to the impact they have on the fireball program and website.

Eğer teknik zorluklarla karşılaşıyorsanız, lütfen Yardım bağlantılarına tıklayınız ya da formun basitleştirilmiş versiyonu deneyiniz.

Şimdi başlayın